počasí 17°C Počasí
Facebook Instagram Sledujte nás
close

Webkamery

Lanovka

Bobovka

Horní stanice lanovky

Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Historie

V roce 1898 se ve Vídni konala Jubilejní výstava k oslavě 50 let vlády Františka Josefa I. Na výstavě byl i sud obřích rozměrů. Ten zde sloužil jako vinárna. Návštěvníkem výstavy i této vinárny byl Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce. Nápad s vinárnou v sudu se mu zalíbil natolik, že přesvědčil několik svých přátel a po skončení výstavy sud za 600 zlatých zakoupili, rozebrali a na čtyřech vagónech převezli po železnici z Vídně do Liberce. Na počátku následujícího roku bylo započato s výstavbou restaurace, jejíž součástí se stal i obří sud.
Ke slavnostnímu otevření Obřího sudu došlo dne 18. června 1899.

Rozhledna

Později byla k objektu přistavěna i dřevěná, částečně krytá rozhledna o výšce 18 m. Otevřena byla 25. května 1924. Během druhé světové války však rozhledna značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let 20. století proto musela být stržena.


Požár

Dne 20. září 1974 však došlo k požáru, při němž celý objekt včetně Obřího sudu shořel. Ačkoliv se později několikrát uvažovalo o obnově jak komplexu, tak rozhledny, zatím k němu nedošlo. Do současnosti se dochovaly pouze zarostlé zbytky pilířů a základů.

Nová historie

V roce 2009 se na zelených pastvinách a v hlubokých lesích začal stavět zcela  nový moderní areál pro rodiny s dětmi. Na hřbetu kopce byl po 37 letech opět vystaven kdysi tak oblíbený Obří sud. Jedná se o nepřímou repliku původního prvorepublikového restaurantu. Uvnitř Obřího sudu je restaurace a penzion.

V roce 2011 byl areál slavnostně otevřen a moderní historie tím mohla začít. 
 

Login